2014 results from the Regional Technological Skills Competition for secondary students
MEDIA RELEASE
For Immediate Release
April 17, 2014
GUELPH, Ontario — Gold medal winners from recent Regional Skills Competitions held in the Upper Grand and Wellington Catholic school boards will soon be proceeding to the Ontario Technological Skills Competitions in Waterloo May 5-7, 2014.
In several competitions was necessary for our competitors to compete in a qualifying round that was held on Saturday, April 12th at Georgian College in Barrie. Results of those competitions are below.
“I want to congratulate all of the students and teachers involved in these events, and extend a special thank you to the teachers who organized and hosted competitions,” said Ontario Youth Apprenticeship Program (OYAP) co-ordinator Ron Aimola.
Upper Grand students who won medals in regional competitions are:
2D Character Animation – Team of 2
- Kai Lynn J. and Ryan T., Centennial CVI, Gold
- Kaitlin B. and Riley J., Centre Wellington DHS, Silver
Architectural Technology and Design
- Janet N., John F. Ross CVI, Gold
- Adam H., Erin DHS, Silver
- Gavin R., John F. Ross CVI, Bronze
Automotive Service Technology
- Travis B., Norwell DSS, Gold
- Brad G., Norwell DSS, Silver
- Ryan F., John F. Ross CVI, Bronze
Cabinetmaking
- Tyler P., Orangeville DSS, Gold
- Camden D., Guelph CVI, Silver
- Thomas D., College Heights SS, Bronze
Carpentry – Individual
- Mitchell C., Wellington Heights SS, Gold
- Ty M., Centre Wellington DHS, Silver
- Brent H., Centre Dufferin DHS, Bronze
Carpentry – Team of 2
- Brenden B. and Cody H., College Heights SS, Gold
- Justin H. and Bruce R., Wellington Heights SS, Silver
- Matt B. and Mason N. Centre Wellington DHS, Bronze
Computer Aided Manufacturing (CAM)
- Jayson W., Erin DHS, Gold
- Iain B., Erin DHS, Silver
- Patricia W., John F. Ross CVI, Bronze
Graphic Design – Presentation
- Justin M., Erin DHS, Gold
Hairstyling
- Jocelyn H., John F. Ross CVI, Gold
- Olivia P., John F. Ross CVI, Silver
- Jessica M., Norwell DSS, Bronze
Mechanical CAD – 3D
- Alex H., Centre Wellington DHS, Gold
Photography
- Jess H., Centre Wellington DHS, Gold
- Tyler B., Guelph CVI, Silver
- Torrie R., Wellington Heights SS, Bronze
Precision Machining
- Jordan B., John F. Ross CVI, Gold
- Steven A., Wellington Heights SS, Silver
- Ron W., Norwell DSS, Bronze
Small Powered Equipment
- Cuinn M., Centennial CVI, Gold
- Travis B., Norwell DSS, Silver
- Aydan C., Centre Wellington DHS, Bronze
TV and Video Production – Team of 2
- Hannah S. and Daniel S., Norwell DSS, Gold
- Isabel L. and Wendy W., Centennial CVI, Silver
- Christian A. and Grace B., Guelph CVI, Bronze
Welding
- Matthew B. , Norwell DSS, Gold
- Matt T., Orangeville DSS, Gold
- Tyler C., Centre Dufferin DHS, Bronze
Results of qualifying rounds in Barrie
The following are the results for the Qualifying round for the Provincial Skills Competition. Some of the Provincial competitions have too many competitors so there is a requirement for a Qualifying round in those competitions. The qualifying round was held in Barrie at Georgian College on April 12th.
- Individual Carpentry – 2nd place (Mitchell C. – WHSS)
- 2D Animation Team of 2 – 1st place (Kai-Lynn J. and Ryan T. – CCVI)
- TV Video Team of 2 – 2nd place ( Hannah S. and Daniel S.- NDSS)
- Welding – 1st place (Matt Beier – NDSS)
- Culinary – 3rd place (Francois G. – Centre Wellington)
- Small Powered Equipment – 2nd place (Aydan C. Centre – Wellington)
Also wildcard winners from our Board who are offered a spot at Provincials are:
- Cuinn McGrogan – Small Powered Equipment
- Matthew Thompson – Welding
The coaches for competitions in Barrie were:
- Doris Aitken – CCVI (2D Character Animation)
- Jeff Verbeek – WHSS (Individual Carpentry)
- Robin Moore – NDSS (TV Video)
- Rodger Stevenson – GCVI ( TV Video)
- James Cassidy – CCVI (TV Video Team of 2)
- Jeff Bauman – CCVI (Small Powered Equipment)
- Rob McColeman – CWDHS (Small Powered Equipment)
- Chris Jess – CWDHS (Culinary)
- Mike Kelly – NDSS (Welding)
- Richard Alexander – ODSS (Welding)
For more information:
Ron Aimola, OYAP Co-ordinator
519-766-9140, Ext 1
[email protected]
[email protected]
Maggie McFadzen, Communications Officer
519-822-4420 ext. 725
[email protected]
Categories: Media Releases